Мета:
1. Подовжити ознайомлення учнів про пейзажем як жанром образотворчого
мистецтва; поглиблювати знання учнів про наукові досягнення у вивченні космосу.
2. Влосконалювати навички роботи живописними матеріалами;
розвивати здатність працювати у вільній художній манері; розвивати творчу уяву
учнів, інтерес до вивчення наукових надбань людства, сприяти інтелектуальному
розвитку дітей.
3. Виховувати спостережливість, здатність до естетичного
осмислення та відтворення власних творчих ідей, виховувати естетичний смак.
Обладнання:
фотозображення, що ілюструють розвиток космічної
галузі репродукції творчих робіт
відомих митців на відповідну тематику, кадри із фантастичних кінофільмів,
зразки дитячих робіт.
Матеріали
та інструменти: альбом для
малювання, олівець, гумка, гуаш або акварель (на вибір учнів), пензлі, ємність
для води.
Тип
уроку: комбінований
Хід уроку
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ.Повідомлення теми та мети
уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних
знань і вмінь
Бесіда
Учитель
проводить загальне опитування у прийнятній формі з метою виявлення ступеня
засвоєння учнями знань про пейзаж як вид образотворчого мистецтва, про особливості зображення пейзажу в живописі та декоративному
мистецтві, про закони перпективи у зображенні відкритого простору.
IV. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь
учителя
На минулих уроках ми створювали пейзажі
у живописній техніці, у техніці аплікації (декоративний пейзаж). Ці творчі
роботи об'єднувало те, що вони зображали реально існуючі об'єкти природи з
дотриманням характерної колірної гами та принципів формотворення. Але наш
сьогоднішній пейзаж буде фантастичним.
- Які об'єкти може зображати фантастичний пейзаж? (Учні
пропонують свої варіанти відповідей).
Предметами зображення фантастичного
пейзажу, як багато з вас зауважили, найчастіше можуть бути об'єкти космосу:
далекі галактики, планети, сузір'я, ще не вивчені наукою поселення інопланетян,
які існують що лише в нашій уяві…
Отож сьогодні я пропоную вам здійснити
подорож у космос. У наш час космічні польоти стали звичним явищем. А були часи, коли тільки фантасти писали про
подорожі на Місяць, Марс, Венеру. Задумувалися люди про будову всесвіту, про космос
ще з прадавніх часів. Ще Арістотель висловив ідею про те, що земля має форму
кулі, а Магеллан у 1522 році своєю навколосвітньою подорожжю довів це. І тільки 12 квітня 1961 року Юрій Гагарін,
побувавши в космосі 108 хвилин (менше 2 годин) відкрив дорогу в космос і
побачив Землю збоку.
Космос продовжує вабити своєю загадковістю,
нерозкритими таємницями. Люди мріють про нові світи, і про зустрічі з
мешканцями інших планет. Уява відносить їх у космічні далі, до небачених
ландшафтів, прекрасних істот та могутніх чудовиськ.
Польоти людей в космос надихнули багатьох
художників на дивовижні творчі роботи. Вони беруть в руки фарби і створюють
крижані та палаючі планети, загадкових красунь та могутніх космічних воїнів,
величні створіння та жорстоких монстрів. На їхніх полотнах оживають бажання
відкривати нові, ще не бачені світи.
V.
Практична діяльність учнів
Пояснення вчителя.
За допомогою своєї фантазії, барвистих фарб
та альбомів ми здійснимо подорож на невідому планету, яку ще не бачили навіть
через потужні телескопи вчені. Ваше завдання
- зобразити краєвиди цієї планети у своїх творчих роботах. Працюючи над
пейзажем, подумайте, які там можуть бути ландшафти, чи є там рослини, тварини,
будівлі, який вигляд вони можуть мати. Також подумайте про те, яку кольорову
гаму використаєте при зображенні фантастичної природи. При побудові композиції
малюнку не забувайте про закони перспективи, які ми застосовували на попередніх
уроках. Побудова зображень за законами перспективи надасть вашому малюнку більшої
правдоподібності, закликатиме глядача повірити, що створені вами краєвиди – не
лише витвір вашої уяви, а є існуючими насправді десь у глибинах всесвіту.
А щоб вам працювалося більш захоплено та
натхненно, давайте ми згадаємо образи далеких фантастичних світів, створених
видатними майстрами кінематографу. Мабуть, більшість з вас любить з вас
переглядати фільми, які зачаровують своїм несподіваним сюжетом, дивовижними
істотами, надзвичайними краєвидами, про які навіть важко уявити. Тому зараз ми
проведемо вікторину «Відгадай назву
фільму».
Вікторина «Відгадай назву фільму»
Учитель демонструє фотокадри з
фантастичних фільмів, де сюжет розгортається на інших планетах, у фантастичних
країнах та містах. Учні відгадують назви фільмів і коротко, у декількох фразах,
пригадують сюжет фільмів.
(Орієнтовний
перелік фотокадрів: «Аватар» Дж. Кемерона, «Зоряні війни» Дж. Лукаса, «П'ятий
елемент» Л. Бессона)
Виконання практичного завдання
Учні працюють над пейзажем «Краєвид
невідомої планети», створюють фантастичні образи космічних ландшафтів,
рослинного та тваринного світу, незвичайних споруд. Вчитель спрямовує учнів до
прояву творчої уяви, фантазії у створенні художніх образів, які б своєю
дивовижністю закликали глядача поринути у намальований світ.
VI. Підсумок
уроку.
Після завершення роботи вчитель разом з
учнями аналізує роботи, виставляє оцінки, мотивуючи кожну з них.
Під час обговорення творчих робіт
вчитель пропонує учням охарактеризувати свої пейзажі невеликими розповідями про
планету, яку вони зобразили.
Учням, які не встигли завершити роботу в
кольорі над малюнками на уроці, пропонується зробити це вдома.


Немає коментарів:
Дописати коментар