Тема:
Українські традиції святкування Різдва. Герої
різдвяного вертепу. Композиція «Небо і земля нині торжествують…»
Мета:
Поглиблювати знання про народні традиції рідного краю; розвивати творчу уяву та
образне мислення; виховувати християнські цінності, виховувати любов та повагу
до надбань українського мистецтва.
Обладнання:
ІКТ (мультимедійний проектор, комп'ютер, презентація
слайдів за темою уроку, аудіо записи колядок), ілюстративний матеріал на
різдвяну тематику.
Матеріали
та інструменти: альбом для малювання; простий
олівець; гумка; акварельні фарби або гуаш (на вибір учнів), ємність для води,
пензлі
Хід уроку.
І.
Організаційний момент.
ІІ.Повідомлення
теми та мети уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь.
Бесіда з
учнями
Підчас бесіди з учнями вчитель
обговорює з учнями, що вони знають про Різдво Христове, про особливості святкування.
ІV. Вивчення нового
матеріалу.
Розповідь вчителя (із
застосуванням ІКТ)
Різдво
– це свято народження Ісуса Христа, який народився у місті Вифлеємі, щоб спасти
людей від пекла і дарувати їм вічне життя своєю жертовною смертю на хресті. У
святій книзі Біблії розповідається про народження Христа, який, бувши Сином
Божим, народився не в царському палаці, а в бідній стаєнці.
(Вчитель
зачитує фрагменти з Біблії, які описують народження Ісуса, демонструє
відповідні слайди).
«І трапилося тими днями, - вийшов наказ царя Августа переписати всю землю…
…І всі йшли записатися, кожен у своє місто. Пішов теж і Йосип із Галілеї, із
міста Назарету, до Юдеї, до міста, що зветься Віфлеєм, бо походив із дому та з
роду Давидового, щоб йому записатись з Марією, із ним зарученою, що була
вагітна. І сталось, що були вони там, то настав їй день родити. І породила вона
свого Первенця Сина, і Його сповила, і до ясел поклала Його, - бо в заїзді не
було місця для них...»
Євангеліє від св. Луки,
2: 1-7
«Коли ж
народився Ісус у Віфлеємі Юдейськім, за днів царя Ірода, то ось мудреці прибули
до Єрусалиму зі сходу, і питали: «Де народжений цар Юдейський. Бо на сході ми
бачили зорю Його, і прибули поклонитись йому»
Євангеліє від св.
Матвія, 2: 1-2
«Як мудреці ж відійшли, ось Ангол Господній
з’явивсь у сні Йосипові та й сказав: «Уставай, візьми Дитятко та матір Його, і
втікай до Єгипту, і там зоставайся, аж поки скажу тобі, бо Дитятка шукатиме
Ірод, щоб його погубити». І він устав, узяв Дитятко та матір Його вночі, та й
пішов до Єгипту. І він там зоставався до смерті Іродової, щоб збулося сказане
від Господа пророком, який провіщає: «Із Єгипту покликав Я Сина Свого».
Євангеліє від св. Матвія,
2: 13-15
Ми
ознайомилися з біблійними розповідями, тож давайте їх обговоримо:
-
Хто такий Ірод?
-
В якій країні народився
Ісус?
- Хто такі були ці
мудреці, які прийшли поклонитися Ісусу?
-
Хто ще приходив
поклонитися Святому Немовлятку?
(Учні дають відповіді на запитання вчителя)
Оскільки
це свято в християнському світі відзначаєся вже більш як 2 тисячі років, тому
склалося багато традицій його святкування. Є свої традиції і в Україні. Одна з
найдавніших – ляльковий театр вертеп – схожа на споруду скриня
з двома ярусами, де нижній ярус символізував світ людей, а верхній – небесний
світ. Саме там розігрували історію про народження Немовляти Пресвятою Дівою,
звучали янгольські хори, колядки. На
Україні з давніх-давен на Різдво студенти-мандрівники, заробляючи собі на хліб,
ходили з таким вертепом селами і
хуторами, ставили вистави у панських садибах і козацьких оселях. (Вчитель розповідає про вертеп, демонструючи відповідні слайди).
Зараз
вертеп – це фігурки різдвяних персонажів, які ставлять в домах, у храмах,
навіть на площах міст (слайди з вертепами у Римі, Києві, Львові).
Поряд
із ляльковим вертепом існує і живий «вертеп», коли люди переодягаються в
костюми різдвяних персонажів і розігрують події Різдва, співають колядки.
Участь у колядуванні дарує відчуття радості, духовного задоволення від
прославлення Божого Сина (слайди з
фотографіями живих вертепів).
Різдво
– надзвичайно важливе свято всіх християн, яке своєю дивовижною атмосферою,
піднесенням надихає на творчість художників, майстрів декоративного мистецтва.
(Демонстрація візантійських ікон на тему Різдва, «Поклоніння волхвів» Джотто ді Бондоне, «Поклоніння волхвів» Пітера Брейгеля старшого, «Різдво» Ель Греко, «Святе сімейство» Рембрандта, творчі роботу різних техніках декоративно-прикладного мистецтва тощо)
На різдвяну тематику також створюється
багато красивих вітальних листівок, і навіть поштові марки та пам’ятні монети ( Демонстрація зразків).
(Демонстрація візантійських ікон на тему Різдва, «Поклоніння волхвів» Джотто ді Бондоне, «Поклоніння волхвів» Пітера Брейгеля старшого, «Різдво» Ель Греко, «Святе сімейство» Рембрандта, творчі роботу різних техніках декоративно-прикладного мистецтва тощо)
V.
Практична діяльність учнів.
Постановка практичного
завдання
Сьогодні
я пропоную вам також проникнути ся атмосферою свята та виконати творчу роботу.
Тема вашої композиції: «Небо і земля нині торжествують…» (слова з популярної
української колядки). Ваше завдання – у творчій роботі передати свої емоції,
радість від свята, яке звеселило і небо, і землю. У ваших роботах, напевно,
будуть гурти колядників з «віфлеємською» зіркою, ангели, які символізують
торжествуючі небеса, Святе сімейство з Немовлям, сповитим в яслах.
Виконання практичного
завдання
Учні
виконують творчу роботу у техніці акварелі. Учитель здійснює контроль над
роботою учнів, при потребі надає поради. Важливим завданням вчителя є
спонукання дітей проявляти творчу фантазію, образне мислення. застосовувати
знання про правила перспективи, отримані на попередніх уроках.
При виконанні творчої роботи
звучить музичний супровід – традиційні українські колядки.
VІ.
Підсумок уроку.
Учитель
разом з учнями обговорює результати практичної діяльності: який обсяг роботи
вони виконали, чи продемонстрували в своїх творчих роботах фантазію, наскільки
правильно, гармонійно здійснена композиційна побудова твору, як виконане
колірне вирішення твору. Вчитель оцінює завершені роботи.







Немає коментарів:
Дописати коментар