Тема: Декоративний
пейзаж. Локальний колір і форма.
Мета: 1.
Ознайомити учнів із особливостями зображення пейзажу в декоративно-ужитковому
мистецтві, з творчістю народних майстрів, що працюють у цьому жанрі, дати
поняття про стилізацію природної форми.
2. Розвивати спостережливість, образне
мислення, вміння узагальнювати, виявляти головне і другорядне.
3.
Виховувати інтерес до українського народного мистецтва.
Обладнання: репродукції
творів майстрів декоративного мистецтва, приклад учнівських робіт; живописні та
фотографічні зображення з осінніми пейзажами.
Матеріали та інструменти:
альбом для малювання, кольоровий папір, клей, ножиці, копіювальний папір,
простий олівець, гумка.
Тип уроку:
комбінований
Хід уроку.
І. Організаційний
момент.
ІІ.Повідомлення
теми та мети уроку.
ІІІ. Актуалізація
опорних знань і вмінь.
Фронтальне опитування
- Який
жанр образотворчого мистецтва ми почали вивчати на попередньому уроці:
- Що
зображає пейзаж:
- Чи
змінюється колірна гама пейзажу залежно від освітленя?
- Чи
змінюється колірна гама пейзажу залежно від пори року?
IV. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь
учителя
Краєвидам рідної землі, зображеним
художниками чи народними майстрами і на предметах побуту (посуді, меблях,
тканинах) у різні часи, притаманні умовність кольору, узагальненість форми,
підкреслена декоративність, інколи – відсутність перспективи, що характеризує
декоративно-ужиткове мистецтво вцілому. (Вчитель
супроводжує свою розповідь демонстрацією декоративних пейзажів народних
майстрів – М. Біласа, М. Приймаченко).
Спрощеність форм, умовність зображення
та відсутність перспективи не завжди характерні для декоративного розпису.
Деякі народні майстри використовують у своїх роботах закони лінійної та
повітряної перспективи. Але завдяки звучності локального кольору, ритмічності
елементів композиції в контрастному або нюансному поєднанні кольорів їхні твори
не втрачають своєї декоративності.
Сприймання
творів мистецтва
Подивіться уважно на репродукції картин
народної майстрині Марії Приймаченко (Вчитель
демонструє учням роботи М. Приймаченко). Що свідчить про декоративність її
робіт? (використання контрастних поєднань
кольорів, чіткі контури, використання нереалістичних зображень, відсутність
подекуди перспективи, спрощені форми)
Зверніть увагу на те, що, незважаючи на
контрастне поєднання кольорів, все ж воно є гармонійним. Стилізовані форми тварин,
рослин, будівель створюють враження незвичності, певної фантастичності,
святковості. Роботи Марії Приймаченко сповнені вираження любові до рідної
землі, до її барвистої природи.
Не менш наповнені національним
колоритом, багатством дивовижних барв української природи, красою,
гармонійністю кольорів та форм, любов'ю до Батьківщини роботи українського
майстра гобеленів Михайла Біласа – уродженця нашого карпатського краю. (Демонстрація декоративних гобеленів майстра,
де присутні елементи пейзажу).
V.
Практична діяльність учнів.
Постановка
практичного завдання
Отже, ми підійшли до застосування
отриманих на уроці знань на практиці. Техніка виконання нашого завдання –
аплікація з кольорового паперу. Як ми вже пригадували на початку уроку, кольори
природи змінюються залежно від пір року. Для осені характерні жовті, оранжеві,
червоні відтінки, в меншій мірі – зелені, сині, адже сьогодні ми виконаємо
аплікацію «Осіння природа» (Вчитель
супроводжує пояснення демонстрацією осінніх пейзажів).
Оскільки наш пейзаж є декоративним, то
природні форми ми виконаємо стилізованими. Стилізація – це процес
перероблення природної форми на основі відбору найвиразніших, найголовніших
рис, а також спрощення зображення, не порушуючи принципу формоутворення (Вчитель пояснює учням про стилізацію за
допомогою ілюстративного матеріалу).
Виконання
практичного завдання
Учні виконують декоративний пейзаж у
техніці аплікації (кольоровий папір). Учитель на прикладах учнівських робіт з
методичного фонду демонструє хід роботи окремих учнів – як вдалося узагальнити
форму і колір, гармонійно поєднати кольори; нагадує правила композиції,
перспективи.
V.
Підсумок уроку
Учитель організовує виставку учнівських
робіт. Учні разом з учителем аналізують
роботи, роблять необхідні висновки. При аналізуванні робіт потрібно
звернути увагу на те, в якій мірі учні засвоїли значення поняття «стилізація»,
чи дотрималися характерного для осінньої природи колориту, наскільки якісно та
охайно виконали свою роботу.
Немає коментарів:
Дописати коментар