Конспект уроку

Тема: Портрет як жанр образотворчого мистецтва (види портретів).
Мета: ознайомити з жанром портрета в образотворчому мистецтві, видами портрета, матеріалами та техніками виконання; ознайомити з основними пропорціями людського обличчя, правилами композиції створення портрета;
формувати та розвивати навички роботи з графічними матеріалами, навички роботи у техніці витинанки, тренувати спостережливість, увагу; розвивати творчу уяву;
виховувати інтерес до особистості людини, її рис характеру, емоцій і почуттів; виховувати почуття краси та гармонії.
Тип уроку: комбінований
Оснащення для уроку: мультимедійна презентація, альбоми, прості олівці, кольоровий папір, ножиці, клей.

Хід уроку
      I.            Організаційний момент

   II.             Актуалізація опорних знань
Учні розгадують кросворд, даючи відповіді на запитання стосовно зображень творів у різних видах образотворчого мистецтва, які демонструє вчитель. Ключове слово кросворду – ПОРТРЕТ

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.

ІV. Викладення нового матеріалу.
Мистецтво портрету зявилося дуже давно. Людям завжди хотілося мати своє зображення. І зараз я вам коротко дещо розкажу з історії портрета.
 Кожен історичний період мав свої особливості у зображенні людей.
Перші зразки портретів створювалися ще в Давньому Єгипті. Це були скульптурні портрети. Єгипетські портрети, незважаючи на те, що виконувалися тисячі років тому, були напрочуд красиві  та детально передавали будову обличчя. Для них характерний спокій, чітка симетрія.
У Давній Греції мистецтво, і зокрема, жанр портрету, були підпорядковані законам краси. Портретна схожість не мала особливого значення. Грецькі майстри намагалися досягти ідеального. Гармонійного зображення всіх рис обличчя.
Багато традицій Грецького мистецтва успадкував давній Рим, проте, на відміну від Греції, тут інтерес був звернений до конкретної людини, тому майстри намагалися передавати портретну схожість до най менших деталей. На високому рівні був живописний портрет.
Наступний період історії – середньовіччя. Портрети в цей час виконуються рідко, втрачають реалістичність, зовнішність порівняно з духовністю відходить на другий план.
Нова сторінка у розвитку портрета – Відродження. Головною цінністю стає людська особистість. Жанр відроджує і навіть досягає розквіту. В цей час працюють всесвітньо відомі, неперевершені Леонардо да Вінчі, Рафаель, Мікеланджело.
Та жанр портрету не стоїть на місці, він розвивається в наш час, дуже часто виконується в несподіваних техніках, в незвичному вигляді (демонстрація слайду).
Портрети також мають свої види:
·        Погрудний
·        Поясний
·        Поколінний
·        Одно фігурний
·        Парний
·        Груповий.
Портрети за характером зображення:
·        Парадний
·        Камерний
·        Гумористичний
·        Портрет, що відображає професійну приналежність.

Щоб правильно зобразити обличчя, потрібно знати загальні правила зображення. Ці риси є спільним для кожного обличчя.
1.     Обличчя є симетричним, ящо провести уявну вісь, вона ділить його на дві половини
2.     Найхарактерніша форма голови – овоїд, відрізняється від овала тим. Що з однієї сторони дещо звужена (яйцевидна).
3.     Лінія очей ділить голову посередині. Ширина ока -1/5 ширини голови
4.     Відстань між очима дорівнює ширині ока.
5.     1/7 висоти голови – тімя. Коли відмежуємо цю частину, то можемо поділити по висоті обличчя на 3 рівні частини. Між 1-ю і 2-ю третиною лінія брів, між 2-ю і 3-ю лінія основи носа
6.     Ширина носа дорівнює ширині ока.
7.     Кутики губ доходять до середини ока
8.     Вуха займають одну третю висоти обличчя (середня третина).

Практична робота
Практичне завдання  - виконання портрету в техніці витинанки.
Постановка
Ми з вами будемо про портрет не просто малювати, а виконаємо у техніці витинанки. Як ми застосуємо її? Оскільки обличчя симетричне, то зігнемо папір удвоє посередині. Згин відповідатиме середині обличчя. Далі відмалюєте загальні риси обличчя, обриси голови, врахуйте також зачіску. Але як ви вже зауважили, для портрету характерна передача емоцій. Тому і ви постараєтесь їх відтворити у своїх роботах. А допоможуть нам у цьому смайлики (Прийом пояснення емоцій на прикладі смайликів.

Підбиття підсумків уроку
Запитання до учнів:
-         Який жанр ОМ ми сьогодні вивчали?
-         Що вам запам’яталося з історії портрета?
-         Які ви запамятали види портретів?
-         Які ви запамятали особливості будови голови?

На завершення учні демонструють завершені роботи, характеризують їх, вчитель виставляє оцінки мотивуючи їх.

Немає коментарів:

Дописати коментар