Тема: Анімалістичний жанр в декоративному мистецтві.
Мета:
·        навчальна: ознайомити учнів з анімалістичною тематикою у декоративно-прикладному мистецтві, з творчістю М. Приймаченко, з правилами стилізації (узагальнення та площинності) у творах декоративного мистецтва;
·        розвивальна: розвивати композиційні вміння, творчу уяву, , уиіння спостерігати за навколишнім світом, аналізувати форму тварин, стилізувати біонічну форму;
·        виховна: прищеплювати любов до природи рідного краю, шанобливе ставлення до творчого спадку художників України.
Обладнання:  засоби ІКТ (мультимедійний проектор, комп'ютер,  мультимедійна презентація «Творчість Марії Приймаченко»), репродукції картин Марії Приймаченко.
Матеріали та інструменти: альбом для малювання, олівці. Гумки, гуашеві фарби, пензлі, ємності для води, серветки для витирання рук і пензлів.
Тип уроку: комбінований


ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку.


ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь.
o   Який жанр образотворчого мистецтва ми почали вивчати на минулих уроках?
o   В яких видах образотворчого мистецтва ви зображали тварин?
Вчитель також пропонує учням переглянути зображення творів  у анімалістичному жанрі і визначити, до якого виду образотворчого мистецтва вони відносяться.


ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та мети уроку.
Сьогодні ми продовжимо вивчення анімалістичного жанру в різних видах образотворчого мистецтва. Тема нашого уроку «Анімалістичний жанр в декоративному мистецтві». З особливостями зображення тварин в декоративному мистецтві ми ознайомимося на прикладі творчості Марії Приймаченко, яка відома в нашій країні і далеко за її межами своїми унікальними роботами. Отримані знання ви зможете використати у своїй практичній роботі, оскільки сьогодні ви створюватимете образи тварин за мотивами її творчих робіт.


ІV. Вивчення нового матеріалу.
Марія Приймаченко – українська народна художниця, лауреат Державної премії Україниім. Т.Г. Шевченка. Своєю творчістю відкрила оригінальну сторінку самобутнього мистецтва світової    культури. Її творчі роботи хвилюють не тільки українців, а й міжнародну спільноту. 2009 рік (100-літній ювілей майстрині) був оголошений ЮНЕСКО роком Марії Приймаченко.
Народилася Марія Оксентіївна 1909 року в селі Болотняна Київщині. У цьому селі прожила все своє життя. Свій творчий талант успадкувала від батьків. Її батько займався теслярством і різьбленням по дереву, майстрував дворові огорожі, мати була визнаною майстринею вишивки.
Дитинство Марії було затьмарене страшною недугою — поліомієлітом  (вірусне захворювання, що супроводжується ураженням нервової системи та призводить до паралічі).  Цезробилоїї не по-дитячому серйозною й спостережливою, загострило слух і зір. Про нелегку долю цієї видатної жінки влучно і водночас дуже поетично сказав російський журналіст Юрій Рост, що часто навідував художницю: «Вона була могутньою особистістю, з характером людини, що все життя долала недугу дитинства. Хоча й красива, але кульгава  дівчина в поліському селі багато користі принести не могла ні в полі, ні по господарству: на милицях або з палицею багато не напрацюєш. Але  Бог був ласкавим до неї і посилав ангелів. Вони не просто торкалися її – вони гладили її по голові, в якій народжувались картини раю».
Марія Приймаченко так розповідає про початок своєї творчої діяльності: "Починалося все це так. Якось біля хати, над річкою на заквітчано мулузі пасла я гусей. На піску малювала всякіквіти, побачені мною. А потім помітила синюватий глей. Набрала його в пелену і розмалювала нашу хату...» Односельчанам припало до душі таке оформлення оселі, отож мала вона чимало замовників.
Як талановиту художницю Марію Приймаченко відкрила київська мистецтвознавиця Тетяна Флору. Марія Приймаченко стала відомою з 1936 р., коли в Києві на Всеукраїнській виставці були експоновані її малюнки «Звірі з Болотні». З того часу з незмінним успіхом її роботи експонувалися в Парижі, Варшаві, Софії, Москві,  Празі, Відні, Монреалі. Марія Оксентіїївна здобула міжнародне визнання. Малюючи картину за картиною, геніальна художниця створила власний мистецький стиль, який мистецтвознавці називають «наївне мистецтво».
Найбільше вражають її твори в анімалістичному жанрі, які узагальнено названі «Звіриною серією». Це унікальне явище, яке не має аналогів ні у вітчизняному, ні у світовому мистецтві, адже у її малюнках – не тільки реальні тварини, але і фантастичні, яких не існує у природі. Вони створені геніальною уявою художниці. Характерна особливість тварин Марії  Приймаченко– своєрідна олюдненість: дуже часто художниця зображає їх з людськими рисами: наприклад, очі, губи, обриси обличчя. А ще використовує в образах тварин елементи народного вбрання, або вони можуть бути алегоричними персонажами, що відтворюють дії людей.


Творчість цієї видатної художниці не залишається осторонь уваги сучасних українських митців. Наприклад, фантастичні образи Марії Приймаченко з’явилися в колекції одягу дизайнера Оксани Караванської, цікавих скульптурних інсталяціях Олексія Шевчука, виконаних із сіна (автор назвав їх «сіноскрипти»), у колекції шкіряних аксесуарів молодої прикарпатської майстрині Юлії Рев’юк.
Ось ми й переглянули деякі роботи Марії Приймаченко. Зверніть, будь ласка, увагу на основні засоби декоративного мистецтва, які використовувала у своїх роботах художниця. Це узальнення форми та кольору тварин, рослинних елементів, площинне зображення образів, та їхнє декорування різноманітними орнаментами. Сьогодні ми спробуємо створити власне декоративне зображення будь якої істоти, використовуючи основні засоби декоративного мистецтва.







V. Практична діяльність учнів.
Пояснення вчителя.
Пропоную вам створити декоративний образ тварини, використовуючи особливості творів Марії Приймаченко –зобразити тварину за власною уявою засобами декоративного мистецтва.
1.     Обміркуйте майбутню роботу. Оберіть тварину, образ якої хочете відтворити.
2.     Проаналізуйте загальний вигляд тварини. Обміркуйте, яким чином ви можете узагальнити її форму.
3.     Намалюйте тварину олівцем.
4.     Доберіть кольорову гаму для вашої роботи.
5.     Продумайте декоративні елементи, які прикрасять вашу тваринку.
Виконання учнями практичного завдання.
Учні створюють декоративний образ твариниза власною уявою, використовуючи засоби декоративного мистецтва, під керівництвом вчителя.


VІ. Актуалізація набутих знань.
o   Із творчістю якої видатної української художниці ми познайомилися сьогодні на уроці?
o   Що вас найбільше вразило у її творчості?
o   Чи сподобалося вам ваше завдання – створити образ незвичайної тварини?
o   Які засоби декоративного мистецтва ви застосували у своїх роботах?


VII. Підведення підсумків уроку.
1.     Оцінювання творчих робіт учнів.
2.     Визначення завдання до наступного уроку: принести альбом для малювання, акварельні фарби, пензлі, олівці, гумки.
3.     Проголошення уроку завершеним.

















Немає коментарів:

Дописати коментар